Понеділок, 23.10.2017, 00:38,

Головна » 2016 » Серпень » 14 » Колектив національного музею-заповідника М.В.Гоголя щиро вітає усіх із Медовим Спасом!))))

14 серпня святкують Перший Спас, який називають Медовим Спасом або Маковеєм.На Маковія кожний мав букет квітів, в якому обов’язково були присутні великі достиглі голівки маку. Такий букет називається «маковійчик» або «маковейка» у ньому можуть бути чорнобривці, жоржини, айстри, гвоздики,а також різні трави (які в народі називають зіллям, зіллячком): васильки, м'ята, чебрець, любисток, петрові батоги, полин, деревій, будяк-пристрітник.
Після освячення маковійчика кладуть за образами, і він зберігатиметься там аж до весни, а деякими травами і маком будуть користуватися за необхідності. Весною мак розсівають по городу, а сухі квіти на Благовіщення дівчата вплітають до своїх кіс – «щоб не випало з голови волосся». За народними уявленнями, відьма або упир не могли заподіяти людині шкоди, аж поки не визбирають весь мак до зернини. Вважалося, що відьми дуже боялися такого маку, особливо з першої маківки, яку вони намагалися вирвати на чужому городі. На Маковія святили також свіжовикачаний мед у стільниках, щедро пригощаючись ним. Ритуальною їжею в цей день були «шуліки» - печені коржі, які ламають на дрібні шматочки в макітру і заливають медовою ситою та розтертим маком. Свято Маковія називається в народі святом першого Спаса, медовим Спасом – або Спасом на воді, Спасом водяним. Освячена цього дня вода вважається цілющою і цінується не менше стрітенської. В цей день святили також колодязі та воду в річках.

Переглядів: 75 | Додав: muzey-gogolya | Рейтинг: 3.0/2
Чи отримали ви потрібну інформацію на нашому сайті?